Péče o řízky bez kořenů

Některé rostliny v nabídce jsou prodávány jako řízky bez kořenů. To znamená, že je potřeba správně zvládnout zapěstování. Nejde o nic složitého a takto jsou prodávány velmi dobře kořenící druhy sukulentů nebo kaktusů.

V zásadě si vystačíte s obyčejným propustným substrátem na kaktusy a sukulenty. Pokud chcete zlepšit podmínky pro tvorbu kořenů, přidejte stimulátor.

Jak vypadají rostliny po rozbalení?

Rostliny jsou zabaleny v papírových sáčcích. Protože jde o řízky bez kořenů, jedná se o odlomené či odříznuté kusy.

Na fotkách jsou zachyceny rostliny, které prošly delším skladování v uzavřeném papírovém sáčku. Přesto se kromě jednoho druhu povedlo jejich úspěšné zakořenění. Jde o sukulentní rostliny, takže pokud jsou „gumovatější“ a ne tolik napité vodou, neznamená to, že neporostou.

Zasazení do substrátu a základní péče

Vyjměte řízky z papírového sáčku, připravte si jmenovky pro označení jednotlivých druhů a květináče se substrátem.

Řízek prohlédněte a umístěte spodní stranou na substrát, případně lehce zatlačte, aby se část pro vznik kořenů těsně dotýkala povrchu. U některých druhů sukulentů je lepší položit řízek spodní delší stranou, která zvládne pustit více kořenů a lépe zakořenit. Pro urychlení celého procesu tvorby kořenů naneste na danou část stimulátor pro tvorbu klíčení, který je k sehnání v zahradnických potřebách.

Jakou stranou umístit řízek do země? Ve většině případě je jasné, kde je vrchní část a kde spodní. U nabízených druhů sukulentů navíc již mohou být patrné malé kořínky, které raší na spodní straně. Právě to je místo, jakým rostlinku umístit na substrát.

Řízky následně lehce zalejeme zeshora a dáme vodu i do podmisky, aby byl substrát lehce vlhký a kořeny se přirozeně táhly za vodou. Podle potřeby střídáme zalévání zeshora a podmokem.

Zhruba po dvou měsících vypadá výsledek takto:

Pro porovnání jsou vedle sebe dané fotky těsně po vyjmutí za sáčku a umístění do květináčku a po dvou měsících pěstování ve skleníku:

V jakém případě reklamovat?

Jde o živý rostlinný materiál a vždy se může něco stát. Řízek se vlivem zdržení při dopravě poškodí a již nezakoření. V takovém případě je možná reklamace. Reklamujte prosím pouze rostliny, které se neujmuly ani po zhruba 14-30 dnech snahy o pěstování, případně přišly již ve velmi špatném stavu.

Řízek, který se neujmul i přes správný postup a je vhodný k reklamaci.